6 Tem 2022 4 dakikada okunur

amazon için barkod oluşturmak - GS1 / EAN

amazon için barkod oluşturmak - GS1 / EAN
amazon için geçerli barkod oluşturma, gs1 üyelik işlemleri
İçindekiler

pazaryerleri için geçerli barkod oluşturma adımları. gs1 üyelik işlemleri. gs1 üzerinden EAN barkod oluşturma.

amazon için geçerli bir barkod oluşturmak sanıldığı kadar kolay bir işlem değil. işlemleri 1 kere yaptıktan sonra gerisi kolay. peki bu barkod olayı neden bu kadar önemli? barkod sizin ürününüzün tanımlayıcısı haline geliyor. ileride yaşanabilecek sorunları önlemeniz açısından ve satışa başlarken en dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. yazıyı bilerek uzun uzun her adımı görsellerle anlatarak gittim.

herhangi bir barkod kullanılması durumunda yaşanabilecek sorunlar nelerdir?

  • ürünleriniz başka bir ürün ile çakışabilir. bu da listenizin kapanmasına neden olabilir.
  • ileride gerçek barkod sahibi sizin listenizde hak talep edebilir.
  • amazon listenizde herhangi bir sorun yaşadığınızda, amazon barkod kontrolü yaptığında firmanız ile eşleşmediği için listenizi kapatabilir.

peki yapmamız gerekenler nelerdir diyecek olursak. öncelikle gs1'e üye olmanız gerekmektedir. gs1'e üye olurken bazı evraklar gerekmektedir. gs1'e üye olduktan sonra barkod oluşturma adımına geçebilirsiniz.

gs1 üyelik için gerekli evraklar nelerdir?

bunun için size ekte gerekli belgelerin olduğu kağıdı ilettim. 3 sayfayı çıktı almanız yeterli. diğer detayları ise madde madde belirttim.

  • oda kayıt belgesi (ticaret odası veya esnaf sanatkarlar odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren belgedir.)
  • firma yıllık gelir beyannamesi (mali müşavirinizden temin edebilirsiniz. not: mali müşavir tarafından imzalı ve kaşeli olmak zorunda. aksi halde sorun yaşarsınız.)
  • ticaret sicil gazetesi / ticaret sicil kaydı
  • başvuru formu / ekte
  • üyelik taahütnamesi (noter onaylı olmalıdır, aksi halde geçersiz sayılır.) / ekte
  • alacağınız sayıdaki barkodun ücret dekontu / ücretler ekte belirtilmiştir

Ek: https://drive.google.com/file/d/1wRgPxDL5GLbGooBhj6e5OdVcv7FjQQr9/view

gs1 üyelik işlemleri adım 1

https://gs1.tobb.org.tr/index.php adrese gidiyoruz. ve aşağıdaki görseldeki yere tıklıyoruz. direk olarak linke ulaşmak için ise şuraya gidebilirsiniz.

gs1 barkod oluşturma adım 1
gs1 üyelik işlemleri adım 1

gs1 üyelik işlemleri adım 2

aşağıdaki görseldeki gibi Online Başvuru linkine tıklıyoruz.

gs1 üyelik işlemleri adım 2

gs1 üyelik işlemleri adım 3

bu adrese geldiğimizde ise aşağıdaki görseldeki gibi kayıt linkine tıklıyoruz.

ean barkod oluşturma adım 3
gs1 üyelik işlemleri adım 3

gs1 üyelik işlemleri adım 4

aşağıdaki görseldeki alanları şirketimize uygun şekilde dolduruyoruz. tüm bilgiler oda faaliyet belgenizde ve diğer şirket evraklarınızda bulunur. dolduramadığınız alanları muhasebecinize danışarak doldurun yanlış yapmayın. (mail adresinizi sürekli kullandığınız geçerli bir mail adresi yapın çünkü girişi de o mail ile yapacaksınız.)

gs1 ean upc barkod üyelik adımı 4
gs1 üyelik işlemleri adım 4

gs1 üyelik işlemleri adım 5

bir önceki adımları tamamladıktan sonra size bir mail gelecek. mailde aktifleştirme yapılacak. linke tıklamanız yeterli olacaktır. linke tıkladıktan sonra başvurunuz incelenmeye alınacaktır. herhangi bir eksik bilgi durumunda ise sizinle iletişime geçeceklerdir. yaklaşık 5-10 gün içerisinde size üyeliğiniz onaylanmıştır şeklinde dönüş yapıyorlar ve ilgili belgeleri nereye göndereceğiniz konusunda, ne kadar ödeme yapacağınız konusunda bilgi veriyorlar. tüm bunları yaptıktan sonra belgeleriniz posta ile ulaşır ulaşmaz üyeliğinizi onaylıyorlar.

not: herhangi eksik bilgi olursa lütfen belirtmeyi unutmayın, yazıyı güncelliyeyim.

gs1 üzerinden barkod oluşturma adım 1

şimdi üyelik işlemleriniz tamamlandıktan sonra asıl bizim işimize yarayacak olan bölüme geldik. öncelikle şu adres üzerinden gs1 üyelik bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz. (giriş butonuna bastığınızda genelde tekrar aynı yere getiriyor, tekrar bilgilerinizi girin ve giriş butonuna yeniden basın.)

giriş yaptıktan sonra karşımıza şöyle bir ekran gelecek. bu ekranda size ait olan barkod sayılarını ve istatistikleri görebilirsiniz.

barkod oluşturma adım 1 ean upc
barkod oluşturma adım 1

gs1 üzerinden barkod oluşturma adım 2

barkod oluşturma işlemine aşağıdaki görseldeki belirtilen alandan başlıyoruz. bizim için gerekli olan barkod GTIN-13 yani EAN. (aslında farklı şeyler, EAN avrupa için geçerli, GTIN-13 ise tüm dünya için geçerli bize gerekli olan ise tüm dünya için geçerli olan.)

not: kafa karışıklığı olmasın, amazonda ürün eklerken EAN seçip GTIN-13 barkodumuzu gireceğiz. o yüzden aynı şey diyebiliriz. detaylara takılmayın. detaylara takılmak isteyen olursa bana ulaşabilir, onlara liste atarım neyin ne anlama geldiğini daha iyi anlayabilirler.

şu adresten barkod oluşturmaya başlayabiliriz.

barkod oluşturma adım 2

gs1 üzerinden barkod oluşturma adım 3

karşımıza şu şekilde bir ekran geliyor. aslında tam olarak neyin ne olduğu karşısında yazıyor. ben yine de örneklerle açıklamaya çalıştım. takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz.

barkod adım 1
barkod adım 2
barkod adım 3
barkod adım 4

kapanış

umarım yazı ile faydalı olabilmişimdir. yazıyı eksik gördükçe güncelleyeceğim. ben bu işe başlamadan önce bu adımlarda çok zorlanmıştım, yol gösteren olmamıştı. şimdi en azından birkaç kişiye de olsa faydam bulunsun istedim.

Harika! Başarıyla kaydoldunuz.
Tekrar hoşgeldin! Başarıyla giriş yaptın.
turgay yılmaz sitesine başarıyla abone oldun.
Bağlantınızın süresi doldu.
Başarı! Oturum açmak için sihirli bağlantı için e-postanızı kontrol edin.
Başarılı! Faturalandırma bilgilerin güncellendi.
Faturalandırma bilgileriniz güncellenemedi.